Більше 6 мільйонів українців були змушені виїхати до Європи рятуючись від війни в Україні. За офіційною статистикою УВКБ ООН більшість з них залишилися в країнах Європи. Ця хвиля міграції в межах Європи стала наймасовішою з часів Другої світової війни. Враховуючи законодавчу заборону чоловікам призовного віку перетинати кордон, зрозумілим є те, що більшість тих, хто покинув країну у пошуках захисту – це жінки, діти, в тому числі підлітки, та люди похилого віку.
Варто зазначити той факт, що ситуація з міграцією українців відрізняється від інших подібних випадків міграції тим, що громадяни України не розраховують виключно на матеріальну допомогу від приймаючих їх держав та продовжують самостійно шукати джерела заробітку (статистика свідчить, що кожна четверта особа, яка покинула Україну і наразі перебуває в Польщі, вже є офіційно працевлаштованою).
Водночас не варто забувати, що не дивлячись на миттєве і дієве реагування урядами приймаючих країн на цю міграційну кризу, ризик стати жертвою торгівлі людьми, експлуатації, зловживань з боку роботодавців не тільки не зник, але й враховуючи масовість явища навіть зріс. Особливо вразливими до таких злочинів є жінки і діти. Відповідно зростає необхідність ефективніше реагувати на цю проблему.
Надважливим компонентом у боротьбі з такими правопорушеннями є інформаційне забезпечення осіб, що покидають країну, щодо нормативних положень режиму тимчасового захисту, базових умов праці, місцевих процедур захисту прав людини та трудових прав в країнах Європи.
У 2021 році Міжнародна організація праці (МОП) та Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України (ПРОФБУД) об’єднали зусилля для створення веб-ресурсу, який би надавав інформацію про базові умови праці для українських будівельників у країнах Європи.
Зараз з урахуванням зовсім інших особливостей міграції з України в Європу, МОП та ПРОФБУД підготували свіжу та актуальну інформацію для усіх, хто був вимушений покинути свої домівки та робочі місця, й виїхати до іншої країни в пошуках притулку. Зазначена робота була проведена в рамках проєкту технічного співробітництва «Права у світі праці: покращення дотримання Україною основних міжнародних трудових норм», що фінансується Урядом Канади та реалізується МОП.
Метою цього веб-ресурсу є превенція злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, експлуатацією та зловживаннями з боку роботодавців, за рахунок детального та прозорого ознайомлення якнайширшого кола українців, що вимушені тікати від війни і матеріально забезпечувати себе і свої родини, з питань трудових прав, умов праці та базових гарантій, які має надати роботодавець на новому місці, щоб ці люди не відчували утисків або зловживань відносно себе, затримок чи невиплат заробітної плати, небезпечних умов праці, експлуатації.
Крім того, даний сайт містить контактну інформацію державних органів та інших інституцій країн Європи, куди можна звернутися за консультацією або за захистом своїх прав у разі їх порушення.